Karpal Tünel Sendromu Egzersizleri ve Hareketleri
22 Haziran 2024

Karpal Tünel Sendromu Egzersizleri ve Hareketleri

Karpal Tünel Sendromu ve Egzersizleri

Karpal tünel sendromu, parmaklarda uyuşma ve özellikle geceleri ortaya çıkan, kolda yayılma gösteren ağrılar ile karakterize bir durumdur. Bu durum, zaman zaman boyun fıtığı ile karıştırılabilir, ancak genellikle gün içerisinde ellerini sıkça kullanan kişileri etkiler. Karpal tünel sendromu, median sinirin el bileğinde geçtiği kanal içerisinde sıkışması sonucu meydana gelen bir hastalıktır. "Karpal kanal" adı verilen bu yapı, bilek bölümünde yer alır ve üst kısmında kalın bir bant şeklinde bir yapı ile örtülüdür. Bu kanalın içerisinde parmakların hareketini sağlayan tendonlar ve median sinir bulunur. Median sinir, parmakların hissetmesini ve bazı hareketleri yapmasını sağlar. Kanalı daraltan nedenler, median sinirin kanal içerisinde baskı altında kalmasına ve sinirin işlevinde bozulmalara neden olarak el-bilek hastalığını oluşturur. Karpal tünel sendromu belirtileri genellikle 30-60 yaş arasında kendini gösterir. Kadınlar bu rahatsızlıktan erkeklere nazaran daha fazla şikayetçidirler, zira kadınlardaki karpal tünel bölgesi genellikle daha dardır. Bu da, kemikler ile bilek arasındaki mesafenin, yani karpal halka biçimindeki bağın, parmaklardaki fleksör tendonların ve median sinirin kesiştiği yerin daha fazla gerilerek daha fazla acı yaratmasına sebep olur. Sıkıştırılmış tendonlar iltihaplanır ve kimi zaman buna sıvı da eşlik eder. Bütün bunlar bu bölgenin gerilmesine ve büyük bir acı yaratmasına neden olur.

Karpal Tünel Sendromu Egzersizleri

Karpal tünel sendromu, özellikle 40-50 yaş arası kadınlarda daha sık görülür. Eğer karpal tünel sendromu belirtileri yaşıyorsanız, eklem esnekliğini ve güvenliğini sağlamak adına karpal tünel sendromu egzersizleri yararlı olacaktır. İşte bu egzersizlerden bazıları:

  • Her iki elinizle 10 saniye boyunca yumruklarınızı sıkın ve bırakın. Bu hareketi arka arkaya 10 kez yapın.
  • Her iki bileğinizi saat yönünde 10 kez çevirin, ardından baş parmaklarınızı saat yönünde çevirin.
  • İki elinizi birbirine yerleştirerek karşılıklı baskı oluşturun. Ardından yavaş yavaş parmaklarınız birbirine basılıyken avuç içlerinizi birbirinden kademeli olarak ayırın. 10 saniye tutun ve yine avuç içlerinizi birleştirin.

Ekstra Bilgiler ve Öneriler

Karpal tünel sendromunu önlemek için, günlük yaşamda bazı önlemler almak da faydalı olabilir:

  • Bilgisayar kullanırken ellerinizi ve bileklerinizi doğru pozisyonda tutmak önemlidir. Ergonomik klavye ve fare kullanımı bu konuda yardımcı olabilir.
  • Ellerinizi düzenli olarak dinlendirin ve gereksiz zorlamalardan kaçının.
  • El ve bileklerinizi güçlendiren egzersizler yapın, bu bölgedeki kasları kuvvetlendirmek sendromun şiddetini azaltabilir.
  • Soğuk kompres uygulamaları ve anti-inflamatuar ilaçlar, iltihaplanmayı ve ağrıyı hafifletebilir.

Unutmayın ki, karpal tünel sendromu ciddi bir rahatsızlık olabilir ve belirtileriniz devam ediyorsa bir sağlık profesyoneline danışmanız önemlidir. Erken teşhis ve doğru tedavi yöntemleri ile bu durumun etkilerini en aza indirebilirsiniz.

Karpal Tünel Sendromu Egzersizleri Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Gebelikte Egzersiz ve Hareketleri

Gebelikte Egzersiz ve Hareketleri

Burun Kaldırma Egzersizleri Nasıl Yapılır?

Burun Kaldırma Egzersizleri Nasıl Yapılır?

Dikkat Toplama Egzersizleri Nelerdir?

Dikkat Toplama Egzersizleri Nelerdir?

Yağ Yakan Egzersizler Yapımı ve Faydaları Nelerdir?

Yağ Yakan Egzersizler Yapımı ve Faydaları Nelerdir?

Egzersiz Aletleri Çeşitleri

Egzersiz Aletleri Çeşitleri

Güncel

Boyun Egzersizleri ve Hareketleri

Boyun Egzersizleri ve Hareketleri

Güncel

Sabah Egzersizleri Nedir ve Nasıl Yapılır?

Sabah Egzersizleri Nedir ve Nasıl Yapılır?