El Egzersizleri ve Hareketleri
15 Mayıs 2024

El Egzersizleri ve Hareketleri

El egzersizi, ile parmaklarımızı kuvvetlendirerek, elimizde bulunan uyuşma ve ağrılardan kurtulabiliriz. El egzersiz ile parmağımızdaki kaslar kuvvetlenerek; ortaya çıkan uyuşmalar kaybolur. Elimiz organlarımız arasında işlem açısından neredeyse en çok muhtaç olduğumuz organlarımızın en başında yer alır. Elimizle tutarız, yemek yeriz, kıyafetlerimizi giyeriz, saçımızı tarayıp, temizlik yaparız. Bunun gibi birçok örnekler sıralayabiliriz. El egzersizi ile bilek ve parmaklara gereken egzersiz hareketleri uygulayarak, daha sağlıklı işlevini yerine getirmesine yardımcı oluruz. Şimdi yapabileceğimiz el egzersizlerini sıralayalım.

Yumruk egzersizi

Yumruk egzersizi ile parmak ve el egzersizlerini yaparak; bileklerimizin ve parmaklarımızın güçlenmesine yardımcı oluruz. Yumruk egzersizin yaparken; zorlanabiliriz ve ağrılar yaşayabiliriz. Ancak bu hareket ile kaslarımız daha fazla çalışırken; yaşadığımız gerginlik sayesinde bileklerimiz kuvvetlenir. Bu hareketi yaparken aşırı şekilde yorulmadan yapılması tavsiye edilir. Yumruk hareketi parmaklarınızı baş parmağınızla sararak yumruk yaparak oluşur. Bu şekilde bir dakika sıkıp; tekrar elimizde açarak bekleriz. Bu hareketi 5 defa tekrar edip; daha sonra tekrar bırakırız. Yaptığımız yumruk egzersizi ile parmaklarımız daha kuvvetli olacaktır.

Parmak uzatma egzersizi

Parmak uzatma egzersizi sayesinde kaslarımızı kuvvetlendirirken; ağır kutular ve ağır şeyler gibi ağırlıklardan yardım alabiliriz. Parmak uzatma egzersizi yaparken elimizi bir şekilde masanın üzerine gibi düz bir yere yerleştiririz. Parmak eklemlerinin biçimini lastik bir bant takarız. Bu hareketi parmaklarımızı uzatarak hareket ettiririz. 60 saniye kadar gergin bir faaliyette bekleyip; tekrar bırakırız. Her iki elimize de bu hareketleri 20 sefer uygulayıp; daha sonra tekrar bırakırız. Her gün bu hareketleri ile parmaklarımızın kasları çalışarak daha kuvvetli hale gelir.

Pençe egzersizi

Pençe egzersizi hareketleri ile yapabileceğimiz kas kuvvetlendirici hareket sayesinde, parmaklarımızın daha güçlü olmasına ve hareketlerini daha güzel yapmasına katkı sağlarız. Bu hareketi yaparken elimizi kendimize doğru çekerek, elimizi düz tutarız. Daha sonra parmaklarımızın hepsini eklem yerinden avuç içine doğru bükerek, bu hareketi yaparız. Elimize bu hareket ile pençe görünümünde olduğunu görürsünüz. Bu pençe hareketi 60 saniye kadar elimizi bekleterek; daha sonra tekrar serbest bırakırız. Bu hareketi her bir elimizde beş defa uygulayıp; tekrar bırakırız. İlk sıralarda biraz zorlansak da daha sonra kolaylıkla uygulayabileceğimiz el egzersizleri arasında yer alır.

Sıkıştırma egzersizi

Sıkıştırma egzersizi ile parmaklarımız ve bileklerimizde bulunan kasları güçlenir. Bu sıkıştırma hareketi ile yapabileceğimiz işlerde oldukça kolaylık sağlanır. Sıkıştırma egzersizi yaparken küçük ve yumuşak bir topa, parmak uçları ile sıkıştırma hareketinde bulununuz. Bu top avuç içine uygun bir ebatta olmalıdır. Böylelikle sıkıştırdığımız topu 45 saniye kadar tuttup, tekrar bırakırız. Bu top sıkıştırma hareketini her iki elimize de uygulayarak; her birine 20 kez tekrar edip bırakırız. Böylelikle yaptığınız egzersiz ile parmaklarımızı ve kaslarımızı kuvvetlenerek; günlük hayatımızı yapacağımız işleri daha kolay yapabilmemize yardımcı oluruz.

Parmak kaldırma egzersizi

Elma kaldırma egzersizi ile parmaklarınızın esneklik ve hareket kabiliyetine son seviyeye getiririz. Bu egzersizi yapabilmek için düz bir zemine avuç içimiz zemine gelecek şekilde yerleştiriniz. Daha sonra avuç içi aşağıda olduğu için dümdüz koyduğumuz yerde parmaklarımızı sırası ile kaldırabildiğiniz kadar yukarı kaldırarak bu hareketi uygularız. Parmak kaldırma egzersizini iki elimizin bütün parmaklarına uygulayarak; her birine 5 defa kaldırma işlemi uygularız. Parmak kaldırma egzersizi sayesinde, parmaklarımızın esnekliği artarken; kaslar da kuvvetlenerek işlerimiz kolaylaşmış oluşur. Böylelikle el bileklerimiz ve parmaklarımız daha kuvvetli hale gelir.

El Egzersizleri Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

8 Dakikada Karın Egzersizi

8 Dakikada Karın Egzersizi

Kamburluk Egzersizleri ve Hareketleri

Kamburluk Egzersizleri ve Hareketleri

Solunum Egzersizleri ve Hareketleri

Solunum Egzersizleri ve Hareketleri

Mentalup Beyin Egzersizleri ve Yöntemleri

Mentalup Beyin Egzersizleri ve Yöntemleri

Ayak Egzersizleri Nasıl Yapılır?

Ayak Egzersizleri Nasıl Yapılır?

Güncel

Doğum Sonrası Egzersiz Hareketleri

Doğum Sonrası Egzersiz Hareketleri

Güncel

Aerobik Egzersiz Nasıl Yapılır?

Aerobik Egzersiz Nasıl Yapılır?

Güncel

Bacak Açma Egzersizleri ve Hareketleri

Bacak Açma Egzersizleri ve Hareketleri