Sırt Egzersizleri ve Hareketleri
22 Haziran 2024

Sırt Egzersizleri ve Hareketleri

Sırt egzersizleri, hayatın bir vazgeçilmezi olmalıdır. Düzenli olarak yapılan egzersizler vücudu hastalıklara karşı korur ve hastalıkların tedavisine destek olur. Egzersizlerin faydaları arasında kasların kuvvetlenmesi, bağışıklık sisteminin güçlenmesi, kemik sağlığının korunması ve kalp-damar hastalıklarının önlenmesi gibi birçok avantaj bulunmaktadır. Bu nedenle uzmanlar tarafından şiddetle önerilmektedir. Spor salonlarında egzersiz yapma imkânı bulan kişiler bu fırsatı değerlendirmelidir. Ancak spor salonlarına vakit ayıramayan veya ekonomik maliyetini karşılayamayan kişiler de evde, iş yerinde veya boş zamanlarında kolaylıkla egzersiz yapabilir.

Sırt, vücut sağlığı için önemli bir bölgedir. Vücudun yükünü taşır, bu nedenle sırt kaslarının kuvvetli ve sağlam olması gerekir. Kuvvetli sırt kasları, daha dik durmayı sağlar ve bel ile sırt ağrılarını önler.

1. Egzersiz:

Ayakta durarak ayaklar omuz genişliğinde açılır. Karın içeri çekilerek göğüs dışarı verilir. Dirsekler serbest bırakılır. Elde bir lastik bant ile kollar başın üzerinde tutulur. İşlem yorulana kadar devam edilir. Daha sonra lastik bant gerdirilerek başın arka tarafından aşağı doğru indirilip kaldırılır. Bu esnada kollar aynı doğrultuda açılmalıdır.

2. Egzersiz:

Bacaklar birleştirilerek sert bir zemine yüz üstü yatılır. Eller başın yanında yere sabitlenir. Baş yere dönük tutulur, karın kasları içe doğru çekilerek pelvis tabanı kaldırılır. Bu şekilde eller ve sırt kaslarından kuvvet alınarak baş ve omuzlar yerden yukarı doğru kaldırılır. Boyun ve sırt aynı hizada olmalı ve yüz yere bakmalıdır.

3. Egzersiz:

Yukarıda anlatılan egzersizde olduğu gibi aynı pozisyon alınır ve ellerden kuvvet alınmadan yukarı doğru kalkılır. Egzersiz uygulandıktan sonra eller ve ayakların üzerinde yükselip, kalça topuklara doğru itilir. Bu hareket sırtın esnemesini sağlar.

4. Egzersiz:

Sert bir zeminde kollar iki yana açık olacak şekilde yüzüstü yatılır. Yüz aşağı bakar, karın içerde, pelvis tabanı kaldırılır. Eller yumruk pozisyonu alarak iki yana açılır. Bu şekilde kollar 5 santim kadar yukarı kaldırılır. Aynı hareket avuç içinde ufak ağırlıklarla da yapılabilir.

5. Egzersiz:

Sırt üstü düz bir zemine yatılır. Eller dizlerin altından sıkıca birleştirilir. Göğüs içe çekilerek, serbest bırakılır. Birkaç tekrardan sonra dizler göğse doğru çekilir ve dışa itilmeye çalışılır. Kalça sabitlendiğinde kalça üzerinde sallanılır. Bu hareket, özellikle gebelik dönemi için ideal bir egzersizdir. Sakinleşmeyi, rahatlamayı ve gevşemeyi sağlar.

6. Egzersiz:

Dizler ve eller sert bir zemine yaslanarak yükselmek gerekir. Sırt mümkün olduğunca yukarıda tutulmalıdır. Sırt altında esnemeyi fark etmek için kalçanın sıkılaştırılması ve başın aşağı eğilmesi gerekir. Daha sonra bel gevşetilerek içe doğru itilir, sonra yukarı doğru kaldırılır.

Uyarılar

Uygulanan egzersizlerde zorlanma halinde nefes alınmalı ve gevşerken nefes verilmelidir. Her bir egzersiz 3-5-7 set halinde yapılmalı, her set arasında mutlaka dinlenmeli ve su tüketilmelidir. Uygulanan egzersizler kalp çarpıntısı, tansiyon veya aşırı yorgunluğa yol açarsa hemen bırakılmalıdır.

Ekstra Bilgiler

Sırt egzersizlerinin yanı sıra, sıcak-soğuk terapi, masaj ve yoga gibi aktiviteler de sırt sağlığını destekleyebilir. Egzersizleri yaparken doğru formu korumak ve ani hareketlerden kaçınmak önemlidir. Ayrıca, egzersiz programınıza başlamadan önce bir sağlık profesyoneline danışmanız önerilir.

Güçlü bir sırt, genel vücut sağlığını ve yaşam kalitesini artırır. Bu nedenle, sırt egzersizlerini düzenli olarak yapmayı ihmal etmeyin.

Sırt Egzersizleri Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Konuşma Bozukluğu Egzersizleri ve Hareketleri

Konuşma Bozukluğu Egzersizleri ve Hareketleri

Güncel

Pc Kası Egzersizleri ve Hareketleri

Pc Kası Egzersizleri ve Hareketleri

Güncel

Selülit Egzersizleri ve Hareketleri

Selülit Egzersizleri ve Hareketleri

Evde Egzersiz Nedir ve Nasıl Yapılır?

Evde Egzersiz Nedir ve Nasıl Yapılır?

Dik Duruş Egzersizleri ve Hareketleri

Dik Duruş Egzersizleri ve Hareketleri

Dudak Egzersizleri Faydaları Nelerdir?

Dudak Egzersizleri Faydaları Nelerdir?

Sırt Kası Egzersizleri Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Sırt Kası Egzersizleri Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Dik Durmak İçin Egzersizler

Dik Durmak İçin Egzersizler

Kas Egzersizleri ve Hareketleri

Kas Egzersizleri ve Hareketleri

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6