Boyun Düzleşmesi Egzersizleri Nasıl Yapılır?
20 Haziran 2024

Boyun Düzleşmesi Egzersizleri Nasıl Yapılır?

Boyun düzleşmesi, birçok kişinin şikâyet ettiği ve son yıllarda özellikle genç bireylerde ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Ortopedi uzmanları ile fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanlarının kontrolünde tedavi edilmesi gerekmektedir. Ancak, evde yapılabilecek bazı basit egzersizlerle de boyun düzleşmesi konusunda rahatlama sağlanabilir.

 • Bir sandalyeye düz bir şekilde oturun ve ileriye bakın. Boynunuzu arkaya doğru verin ve boynunuz gergin bir haldeyken 3 saniye kadar bekleyin. Bu hareketi 10 defa tekrar ettikten sonra yavaşça normal pozisyonunuza geri dönün.
 • Tekrar başınızı geriye doğru vererek boynunuz gergin bir vaziyetteyken yukarıya doğru bakın. Bu pozisyonda 3 saniye kadar bekleyin ve bu hareketi 10 defa tekrar ettikten sonra normal pozisyonunuza geri dönün.
 • Elinizi başınıza koyun ve boynunuz gerilene kadar boynunuzu sağa çekin. Bu pozisyonda 3 saniye bekledikten sonra bu hareketi beş defa tekrar edin. Aynı işlemi boynunuzu sola çekerek 5 defa tekrar ettikten sonra normal pozisyonunuza geri dönün.
 • Burnunuz omzunuza bakacak şekilde boynunuzu gererek yavaşça sağa çevirin ve bu pozisyonda 3 saniye bekledikten sonra bu hareketi 5 defa tekrar edin. Aynı işlemi boynunuzu sola çevirerek beş defa tekrar ettikten sonra normal pozisyonunuza geri dönün.
 • Ellerinizi başınızın üzerinde kitleyip çenenizi göğüs boşluğunuza doğru itin. Bu pozisyonda 3 saniye bekledikten sonra bu hareketi beş defa tekrar edip normal pozisyonunuza geri dönün.
 • Kollarınızı 90 derece bükerek geriye doğru itin. Kürek kemiklerinizi sıkıca birbirine sıkıştırarak beş saniye bekleyin ve bu hareketi beş defa tekrar ettikten sonra normal pozisyonunuza geri dönün.
Egzersiz Yapılırken Dikkat Edilmesi Gereken Durumlar

Egzersiz hareketlerini düzenli bir şekilde yapmak, rahatlamak ve iyileşmek isteyen kişiler için oldukça önemlidir. Egzersiz hareketleri yapılırken ağrı ya da beklenmedik bir durum olursa ara verilmelidir. Ağrıyan ve sorun olan bölge fazla zorlanmamalıdır.

Ekstra Bilgiler

Boyun düzleşmesi egzersizleri yaparken dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar şunlardır:
 • Egzersizlere başlamadan önce mutlaka ısınma hareketleri yapılmalıdır.
 • Her egzersiz hareketi yavaş ve kontrollü bir şekilde yapılmalıdır.
 • Egzersizlerin etkili olabilmesi için düzenli olarak her gün yapılması önerilir.
 • Uzun süre aynı pozisyonda kalmaktan kaçınılmalı ve sık sık pozisyon değiştirilmelidir.
 • Ergonomik bir çalışma ortamı sağlanmalı ve doğru oturma pozisyonları benimsenmelidir.
 • Egzersizlerden sonra boyun bölgesine hafif masaj yaparak kasların rahatlaması sağlanabilir.
 • Bol su içerek vücudun hidrasyon seviyesinin korunması önemlidir.

Boyun düzleşmesi rahatsızlığı olan kişilerin, bu egzersizleri düzenli olarak yapmaları ve doktorlarının tavsiyelerine uymaları, tedavi sürecinde önemli bir katkı sağlayacaktır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Mustafa Kaya

08 Nisan 2024 Pazartesi

Boyun Düzleşmesi Egzersizleri yazınız güzel olmuş fakat biraz daha detaylı olabilirdi. Özellikle https://boyunduzlesmesi.shop/boyun-duzlesmesi-egzersizleri.html bu sitede yer alan konu güzel açıklanmış. Boyun düzleşmesi ile ilgili sıkıntı yaşayan arkadaşlara öneririm.

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Mustafa Kaya Bey, yorumunuz ve geri bildiriminiz için teşekkür ederim. Yazının daha detaylı olmasını önerdiğiniz için mutluyum. Verdiğiniz bağlantıyı inceleyip, yazımı daha kapsamlı hale getirmek için gereken düzenlemeleri yapacağım. Boyun düzleşmesi ile ilgili yaşadığınız sıkıntılar umarım en kısa sürede çözülür. Sağlıklı günler dilerim.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni